NOVOSTI

Pretraži
29.11.2024.

Primjedbe na prijedloge izmjena zakona



Knjigovodstveni servis KontoProm aktivno prati najavljene izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Kao servis koji pruža usluge mnogim preduzetnicima, smatrali smo svojom obavezom da reagujemo i uputimo primjedbe nadležnim institucijama kako bismo zaštitili interese naših klijenata i podržali razvoj preduzetništva u Republici Srpskoj.

Šta je predloženo?

Najznačajnije izmjene koje smo analizirali uključuju:

  • Uvođenje doprinosa za PIO za lica koja obavljaju dopunsku ili dodatnu djelatnost 18,5% na osnovicu u iznosu 30% prosječne bruto plate u prethodnoj godini. U 2025. godinu bi ovi preduzetnici imali dodatni trošak u iznosu od oko 120 KM mjesečno.
  • Povećanje osnovice za obračun doprinosa za lica sa osnovnom djelatnošću sa 60% na 80% prosječne bruto plate. Što bi za ove preduzetnike u 2025. godini u odnosu na 2024. godinu bilo povećanje za oko 173 KM mjesečno.
  • Ograničenje broja djelatnosti koje mogu biti u sistemu malog preduzetnika. Programeri, računovođe, savjetnici, marketinške djelatnosti i slične intelektualne usluge gube mogućnost da budu mali preduzetnici što znači da će porez umjesto 2% na prihode plaćati 10% na razliku prihoda i rashoda.
  • Uvođenje uslova za povezana lica na način da se za supružnike, braću, sestre, roditelje... koji obavljaju istu samostalnu djelatnost sabiraju prihodi u svrhu utvrđivanja da li je ispod praga za status malog preduzetnika. Ove odredbe su preširoko obuhvatile povezanost lica, što može dovesti do nelogičnih i pravno problematičnih situacija.

Koje su negativne posledice?

Uputili smo primjedbe Ministarstvu privrede i preduzetništva i Ministarstvu finansija, naglašavajući potencijalne negativne posljedice ovih izmjena, kao što su:

  • Povećanje fiksnih troškova za preduzetnike, što bi moglo dovesti do zatvaranja djelatnosti.
  • Smanjenje broja aktivnih preduzetnika i destimulacija pokretanja novih preduzetničkih djelatnosti.
  • Gašenje ili premještanje poslovanja u sivu ekonomiju ili druge zemlje s povoljnijim uslovima.

Kao dio naših preporuka, istakli smo potrebu za povećanjem praga za status malog preduzetnika na 100.000 KM, što je opravdano uzimajući u obzir inflaciju od 2006. godine do danas. Takođe, predložili smo odlaganje ostalih izmjena dok se ne izvrši detaljna analiza njihovih efekata.

Zašto je važno da ne dođe do povećanja obaveza?

Preduzetništvo je ključni motor ekonomskog razvoja. Bilo kakve izmjene koje destimulišu pokretanje i održavanje malih biznisa mogu imati dugoročno negativan uticaj na lokalnu ekonomiju, zapošljavanje i budžet Republike Srpske.



Kompletan dopis sa našim primjedbama možete preuzeti ovdje: DOPIS

ARHIVA NOVOSTI